Echoskopija – nuo A iki Z

January 4, 2014
Kategorija: Sveikata
0 1684 0
Echoskopija – nuo A iki Z

Ultragarsinis tyrimas – tai pakankamai jaunas medicininės vizualizacijos metodas. Pirmasis tyrimas buvo atliktas tik 1956 metais, o akušerijoje ir ginekologijoje jis naudojamas maždaug nuo 1965 metų.

Ultragarsas buvo atrastas keleriais metais anksčiau už rentgeno spindulius ir buvo naudojamas defektoskopijoje (defektų aptikimas metaliniuose detalėse, pvz., geležinkelio bėgiuose) ir hidrolokacijoje – ultragarso naudojimą šioje srityje paskatino „Titaniko“ žūtis 1912 metais. Todėl šitam atradimui galima dėkoti ne tik dėl „Titaniko“ filmo sukūrimo, bet ir dėl medicininės echoskopijos atsiradimo.

Pirmasis bandymas medicinoje, naudojant ultragarsą, buvo atliktas 1937 metais, kai broliai amerikiečiai Karlas ir Frederikas Dusikai pabandė diagnozuoti smegenų auglį. Dusikų „hiperfonogramos“ atspindėjo ne smegenų struktūrą, kaip manė mokslininkai, o kaukolės kaulų struktūrą, kas buvo išaiškinta daug vėliau. Be to, būtent dėl šios priežasties – ultragarso pralaidumas per kaulus – smegenų echoskopija iki šiol daroma tik labai mažiems vaikams, turintiems momenėlių, kurie naudojami kaip akustiniai langai.

Dabar ginekologija ir akušerija neįsivaizduojama be šio tyrimo, nes:

  • Echoskopija pateikia patikimą informaciją apie vaisiaus padėtį, formą ir dydį;
  • Tyrimas patogus, nes nereikalauja jokio pasiruošimo;
  • Echoskopija prieinama visiems;
  • Ultragarsas nekenkia audiniams;
  • Tyrimas visiškai neskausmingas, nekelia jokių nemalonių pojūčių;
  • Visas vaizdas matomas realiu laiku, todėl nereikia daryti jokių nuotraukų.

Įvairūs audiniai skirtingai praleidžia ultragarsą ir jį atspindi. Būtent jo atspindėjimas ir leidžia gauti ultragarsinį vaizdą. Kai atspindėtas echosignalas grįžtą į daviklį (įtaisas, galintis tiek generuoti, tiek priimti echo-bangas) ir pavirsta dvimačiu visų audinių, per kuriuos perėjo ultragarsinės bangos, rekonstrukciniu atvaizdu. Visa ši informacija ir atsispindi realiu laiku ultragarsinio įrenginio monitoriuje.

Echoskopijos vertė akušerijoje yra labai didelė. Prieš atsirandant ultragarsiniam tyrimui, buvo neįmanoma tiksliai nusakyti vaisiaus dydį, nustatyti tikslų nėštumo laikotarpį, ištyrinėti placentos struktūrą, diagnozuoti išsigimimus ir pan. Kartais, siekiant nustatyti įvairius išsigimimus, buvo naudojami rentgeno tyrimai, bet tikrai apie tai, kad šiuo tyrimu reiktų tirti visas nėščiąsias, negalėjo būti jokios kalbos, nes rentgeno spinduliuotė galėjo neigiamai paveikti vaisių. Galima drąsiai teigti, kad akušerija yra neatsiejama nuo ultragarsinio tyrimo atsiradimo.

Dažnai galima išgirsti klausimą: sveiki žmonės nesidaro echoskopijos. Ar ji iš viso reikalinga, kai nėštumas vyksta sklandžiai? Atsakymas gali būti tik vienas: žinoma, reikalinga. Pirmiausiai, šis tyrimas reikalingas profilaktiškai, patikrinti ar viskas vyksta sklandžiai. Antra, vaisius pats neateis ir nepasakys: „Kuo tais paskutiniu metu jaučiuosi labai prastai…“

 Echoskopija inormacija

,