Chet Baker. Pagundos sužlugdytas gyvenimas

Chet Baker. Pagundos sužlugdytas gyvenimas

Kartais švelnus, žaismingas, mylintis, darbštus. Kitais kartais žiaurus, tingus, egocentriškas – toks dvilypis ir paradoksalus buvo Amerikos trimitininkas bei vokalistas Chet Baker.

Nieko nuostabaus, kad muzikantų šeimoje užaugęs Baker‘is pats pasuko muzikos keliu. Būdamas vaikas giedojo bažnyčios chore, muzikos mokėsi mokykloje iki buvo pašauktas į armiją. Galutinai armiją paliko nusprendęs siekti profesionalaus muzikanto karjeros.

Chet įvaizdis labai tiko tuometiniam laikotarpiui: nekaltas veidas ant albumo viršelio, o vyriški bruožai varė iš proto moteriškos lyties gerbėjas.

Karjeros pradžioje Chet grojo kartu su tokiais muzikantais kaip Vido Musso, Stan Getz, Charlie Parker. 1952 metais Baker‘is prisijungė prie Gerry Mulligan kvarteto, šis bendradarbiavimas atnešė didžiulę sėkmę. Deja, ji truko mažiau nei metus, nes Mulligan‘as buvo areštuotas dėl narkotikų. Vėliau sekė kitų kvartetų formavimas, o Baker‘is atrado vokalisto talentą. Pagaliau Chet tapo Vakarų pakrantės džiazo ikona.

Tačiau muzikantas neišvengė pagundos, suviliojusios ne vieną jo kolegų – 6-ajame dešimtmetyje ėmė vartoti heroiną, ši priklausomybė jį lydėjo visą gyvenimą. Priklausomybė buvo tokia stipri, kad Baker‘is kartas nuo karto užstatydavo savo instrumentus, kad gautų pinigų savo įpročio patenkinimui. Ankstyvame 7-ąjame dešimtmetyje Chet teko metus praleisti Italijos kalėjime, vėlgi, dėl narkotikų. Vėliau, dėl su narkotikais susijusių kaltinimų jis buvo išsiųstas iš Vakarų Vokietijos ir Didžiosios Britanijos. Sugrįžęs į Valstijas jis stengėsi tęsti karjerą Kalifornijoje, kur kartą po koncerto buvo stipriai sumuštas. Pasirodo, Baker‘io pažįstamas žmogus, norėjęs jį apiplėšti, apsigalvojo ir kitą naktį sugrįžo su nemenka gauja. Chet‘ui buvo stipriai praskelta lūpa, išmušti priekiniai dantys, todėl jis nebegalėjo pūsti trimito. Po trijų mėnesių gijimo ir dantų protezų įdėjimo, jis pasirodė koncerte Niujorke.

Nuo 1978 metų jo karjera pradėjo šiek tiek taisytis, buvo rengiami koncertai Europoje. Nors muzikantas ir atrodė ne pagal metus senas, tačiau jo talentas niekur nedingo.

1988 metų gegužės 13 dieną Baker‘is buvo rastas Amsterdamo viešbutyje negyvas. Galvoje buvo aptiktos rimtos žaizdos, o viešbučio kambaryje rasta heroino ir kokaino. Narkotinių medžiagų vartojimą patvirtino ir skrodimas. Grumtynių pėdsakų nebuvo aptikta, todėl mirties priežastimi buvo įvardintas nelaimingas atsitikimas. Taip baigėsi 58-erių metų muzikanto gyvenimas, tačiau jis niekada nebuvo užmirštas.

Apie Chet parašyta ne viena biografija, išleisti nuotraukų albumai, sukurtas dokumentinis filmas. Muzikanto gyvenimas įamžintas ir jo kolegų dainose bei kūryboje.

, , , ,