Vargina uodai? Netrukus bus galima išbandyti lipduką, sukuriantį aplink jus apsauginį lauką

August 12, 2013
Kategorija: Mokslas | Mokslo Naujienos
0 1528 0
Vargina uodai? Netrukus bus galima išbandyti lipduką, sukuriantį aplink jus apsauginį lauką
uodai

Nuotrauka: nbcdfw

 

Uodai gimė tam, kad mus kandžiotų, ir apart beverčių žvakių deginimo, nevaisingų bandymų juos nuvaikyti ar apsipurškimo toksiškais skysčiais, nelabai ką galime dėl to padaryti. Tačiau įsivaizduokite, jei galėtumėte apsisaugoti save anti – uodiniu burbulu paprasčiausiai užsilipinę mažą kvadratinį lipduką. Ne tik apsisaugotumėte nuo nemalonių momentų, jei esate vabzdžių magnetas, tačiau tai pakeistų ir uodų nešiojamų ligų, tokių kaip maliarija ar Vakarų Nilo virusas, prevenciją.

Pasirodo, tai – ne tolimas konceptas, apie kurį laboratorijose svajoja mokslininkai. Idėja jau įgyvendinta ir tokią apsaugą veikiausiai neužilgo bus gaima įsigyti vaistinėse.

Iš esmės, Kite Patch yra mažas kvadratinis lipdukas, išskiriantis cheminių elementų šydą, blokuojantį uodų gebėjimą rasti žmones. Pasak jo kūrėjų, naudotojams tereikia užsilipinti jį ant rūbų ir uodai nekibs net iki 48-ių valandų. Tai – svarbi naujiena besivystančioms šalims kaip Uganda, kur gyventojai su ligas nešiojančiais uodais ligi šiol kovojo tik tinklais nuo vabzdžių ir toksiškais purškalais.

Būtent ten Kite kūrėjai ir planuoja išsiųsti šiuos lipdukus, vos surinkę pakankamai lėšų. Labdaros kampanija, pradėta vos praeitą mėnesį, jau įvykdė numatytą tikslą surinkti 75 000 JAV dolerių per keturias dienas ir dabar taikosi į naujas aukštumas – 385 000 dolerių. Šiuo metu surinkta suma siekia 336 000 dolerius.

Nors Kite kiek primena mokslinę fantastiką, veikimo principas paremtas rimta technologija. 2011-aisiais dr. Anandasankar’as Ray’us, entomologistas Kalifornijos universitete, atrado, kad tam tikri cheminiai junginiai gali blokuoti uodų anglies dioksido receptorius. Šie junginiai veikia tarsi apsauginis laukas nuo uodų ir gali sutrikdyti vabzdžius, kurių pagrindinis būdas rasti žmones yra per mūsų iškvepiamą CO2.

Šis atradimas buvo laikomas lūžiu srityje, tačiau idėjų pritikyti kasdieniame gyvenime mokslininkai dar negalėjo – labiausiai dėl to, kad šie junginiai buvo toksiški. „Jų dar nebuvo galima naudoti produkte, reiškiančiam kąnors pasauliniu mąstu“, aiškino Grey’us Frandsen’as, ieCrowd vice prezidentas. Tuomet prie projekto prisidėjo jo kompanija.

IeCrowd iš esmės veikia tarsi konvejerio juosta, kurios dėka idėja pereina stadijas, būtinas sukurti plačiai paplitusiam, pasaulį keičiančiam produktui. Procesas prasideda nuo intelektualinės nuosavybės įforminimo, kurio buvo imtąsi ir su dr. Ray’aus tyrimu. Toliau įmonė pasirūpina visomis verslo infrastruktūromis, marketingu ir teikia bendrą paramą, kad subsidinės kompanijos galėtų susikoncentruoti į naujos technologijos vystymą. Kite Patch atveju, ieCrowd Olfactor laboratorijose, Riversaide, dirbo su grupe mokslininkų, išvysčiusių naują cheminių junginių, pagrįstų dr. Ray’aus originalaus tyrimo, rinkinį. Olfactor’iaus netoksiški junginiai taip pat veikė prieš uodų gebėjimą CO2 dėka per atstumą aptikti žmones , tačiau padėjo ir kovojant su gebėjimu rasti žmones pagal kūno skleidžiamus kvapus iš arčiau. Šie chemikalai, skleidžiantys „silpną malonų kvapą“, bus panaudoti ant mažo lipduko, kuris, pasak Frandsen’o, yra pigiausias, paprasčiausias ir lengviausiai pritaikomas būdas sukurti erdvinį uodų atbaidytoją.

Pagaminti lipdukai bus išsiųsti į Ugandą ir išbandyti dar prieš šių metų pabaigą: „Iš tiesų, ką mes darome – tai spartus mokslinio išvystymo sukūrimas, greitas prototipinimo procesas ir tuomet – labai agresyvi marketingo strategija“, ieCrowd metodą apibūdina Frandsen’as.

Projektui taip pat padėjo Nacionalinis sveikatos institutas, Bill’o ir Melinda’os Gates’ų fondas, ir Walter’io Reed’o armijos tyrimų institutas. „Žinomi vardai už mūsų padėjo pažengti moksle“, sakė Frandsen’as. „Tačiau ši parama nepadengė produkto vystymo“. Visi pinigai, labdaros principu surinkti Indiegogo kompanijos, bus invesuoti į produkto testavimą. Originaliai buvo planuota testavimui paruošti 20 000 lipdukų (suteikiančių apie 1 milijoną valandų apsaugos), kurie būtų išsiųsti į vieną rajoną Ugandoje. Su papildomai surinktais pinigais siunčiamų Kite lipdukų skaičius padvigubės, suteikiant keturis milijonus valandų apsaugos nuo uodų trijuose rajonuose.

Per testavimą tikimasi Kite lipdukus kuo labiau ištobulinti ir susitelkti ties trimis siekiais. Pirmasis – išanalizuoti lipduko pritaikomumą. Ar juos lengva naudoti ir dėvėti? Ar jie veikia taip pat gerai tiek ryte, tiek vakare? Ar jie nukrenta nuo rūbų po kurio laiko? Antrasis tikslas – išbandyti technologijos efektyvumą tokiomis atšiauriomis sąlygomis, kaip Sub- Saharinėje Afrikoje. Mokslininkai dar turi nustatyti kaip toli nusidriekia lipduko veikimo spindulys ir bus stebima, kaip jis keičiasi, veikiamas vėjo ir ekstremalių oro sąlygų. Galiausiai, testavimas parodys, kaip lipdukai veikia drauge su dabartiniais apsaugos nuo maliarijos metodais, tokiais kaip tinklai nuo uodų virš lovų.

Mes ieškosime su dizainu susijusių trūkumų, kuriuos galime ištaisyti ir kurių galėjome nepastebėti testuodami lipdukus su šimtu žmonių Kanados Uoliniuose kalnuose ar Floridoje“, sako Frandsen’as. „Tad tam skirtas šis realaus gyvenimo, realaus pasaulio naudojimo įvertinimas“. Kite lipdukai puikiai pasirodė stipriai kontroliuojamoje laboratorijos aplinkoje, tačiau, kaip teigia Frandsen’as, pats svarbiausias išbandymas Kite lipdukų laukia Afrikoje. „Tai išties unikalus būdas vystyti produktą“, sakė jis komentuodamas testavimą. „Susitvarkyti su privačia rinka ir investicijomis bei tiesiog pabaigti produktą yra daug paprasčiau“, tačiau, tęsė Frandsen’as, „ši techologija yra per daug svarbi, kad būtų nukreipta tiesiai į vaistines. Tai turi tapti dalimi žmonių visame pasaulyje kasdienybės“. 

Parengta pagal wired.com informaciją.

,