Lietuvos inovacijos ir toliau auga sparčiai

July 24, 2013
Kategorija: Mokslas | Mokslo Naujienos
0 977 0
Lietuvos inovacijos ir toliau auga sparčiai

Praėjusį šeštadienį KTU Inovacijų ir verslo centro suorganizuoto seminaro pasiklausyti susirinkusi minia nustebino pačius organizatorius. Daugiau nei pusšimtis žmonių saulėtą šeštadienio rytą atėjo mokytis verslumo paslapčių iš geriausių pasaulio ekspertų.

KTU jaunojo verslo ugdymo erdvėje „Start-up Space” vykusiame seminare „Geriausia JAV verslumo patirtis Lietuvos MTEP rinkai” patirtimi dalinosi trys pasaulinio garso inovacijų guru: Ken Singer iš California Berkeley universiteto Verslumo ir technologijų centro, Will Cardwell iš Aalto universiteto (Suomija) ir Chris Burry iš JAV Rinkosgalimybių centro.

Renginio dalyvių gausa ir entuziazmas maloniai nustebino ir svečius. „Tiek daug žmonių saulėtą šeštadienio rytą savajame universitete nebūtume prisivilioję” – šypsojosi K. Singer. JAV inovacijų guru pamokų klausėsi per 70 KTU akademinės bendruomenės atstovų, doktorantų, jaunųjų ir patyrusių verslininkų.

Renginį organizavusio KTU Inovacijų ir verslo centro vadovas dr. Almantas Danilevičius teigia, kad šeštadienio renginys buvo suplanuotas universiteto atstovų vizito į Silicio slėnį metu. „Silicio slėnyje per metus susikuria apie 22 tūkstančius naujų „startuolių”, t. y. jaunojo verslo įmonių. Tikrai norėtume, kad tokia geroji praktika atkeliautų ir į Lietuvą”, – teigia A. Danilevičius.

Būti versliam – tai dalintis idėjomis

„Renginys buvo puikus,” – džiaugiasi projekto „Inostartas” mentorė dr. Agnė Bakanovė, – „visų pirma dėl to, kad jis vyko mažiau formalioje aplinkoje, leidusioje užmegzti šiltą, jaukų ir atvirą dialogą su svečiais. Esame įpratę studentų verslumą skatinti suteikiant žinių; tuo tarpu, JAV pavyzdys rodo, jog verta pradėti sukuriant studentams sąlygas įgyti verslumo patirties.”

Būtent veikloje įgytą patirtį akcentuoja visame pasaulyje garsus C. Burry. „Daugeliui žmonių atrodo, kad verslumas yra labai sudėtingas dalykas, kad turi nepriekaištingai išmanyti matematiką. Iš tiesų, tai – toks pat mokslas, kaip ir visi kiti – pradedi nuo pradžių ir po truputį kyli aukštyn” – teigia JAV Rinkos galimybių centro atstovas, ir priduria: „būti versliam – tai dalintis idėjomis, vystyti jas kartu su kitais žmonėmis.”

Ar sunku inžinierių paversti verslininku?

KTU Informatikos fakulteto doktorantas ir įmonės „No Magic Europe” Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Saulius Pavalkis teigia, kad nors Lietuvoje techninės specialybės turi gilų įdirbį, trūksta sėkmingo inžinerinių idėjų komercializavimo patirties. Alina Syvokaitė, prieš kelerius metus įkurtos įmonės marketingo projektų vadovė, džiaugiasi galimybe išgirsti ir pasitikrinti turimas žinias apie produkto įvedimą į rinką. „Labai gerai kad vyksta tokie renginiai „startuoliams”. Jeigu tokių galimybių būtų buvę anksčiau, kai kūrėme savo verslą, gal viskas būtų susiklostę paprasčiau” – teigia inžinerijos studijas baigusi mergina.

Berkeley universitete, kurio Verslumo ir technologijų centrą atstovavo vienas iš seminaro vedėjų K. Singer, technologinių specialybių studentai mokosi antreprenerystės. „Inžinieriai tarsi nedrįsta būti verslininkais, vien todėl, kad jie nežino, kaip. Mes mokslo specialybių studentus mokome verslumo, ir mokome to anksti”, – patirtimi dalinasi K. Singer.

Šeštadienį KTU vykusio seminaro dalyvių gausa, geri atsiliepimai, aktyvus dalyvavimas diskusijose parodė, kad verslumo ugdymu Lietuvoje domimasi ir ekspertų patirtis perimama. „Galima mintinai išmokti Alexanderio Osterwalderio knygą apie verslo modelį, bet jo taip ir nesukurti. Po šio seminaro pasidarė labai aišku, kokiais etapais kurti verslą” – seminaro metu aplankiusiomis įžvalgomis dalijasi UAB „Minatech” vadovas Vaidas Repečka.

Lietuvoje inovacijos skinasi kelią

KTU Telematikos laboratorijos vedėjas prof. Arminas Ragauskas džiaugiasi, kad į universitetą dalintis patirtimi atvyksta pasaulyje puikiai žinomi ir labai gerbiami ekspertai, kuriems atviros sunkiausiai atveriamos durys. „Tai ne šiaip paskaita, o labai atviras pokalbis apie tai, kaip jiems pavyko įkurti tiek daug pelningų įmonių, pasiekti tokios sėkmės”, – teigia A. Ragauskas.

Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektuose visame pasaulyje dalyvaujantis KTU mokslininkas teigia, kad inovacijų kultūra Europoje, taigi, ir Lietuvoje, labai skiriasi nuo JAV. „Inovacijų ekonomika Europoje nepaprastai sunkiai skinasi kelią. Inovacijos, ne naujas, bet geresnis dalykas – geresnė technologija, geresnis procesas, geresnis verslo modelis – visuomet susijusios su tam tikra rizika. Europoje nėra rizikos valdymo tradicijų,” – paaiškina A. Ragauskas KTU dėstantis inovatiką ir inovacines technologijas.

Tačiau Lietuva, skirtingai nuo didžiųjų Europos valstybių, yra maža, lanksti ir greita. KTU mokslininkas ir dėstytojas yra įsitikinęs, kad pokyčiai jau vyksta, ir nors aukštosios technologijos Lietuvoje sukuria vos 6 proc. bendrojo vidaus produkto, šis skaičius nuolat auga. Kaip pavyzdį A. Ragauskas pateikia gausų skaičių KTU alumnų įsteigtų aukštųjų technologijų bendrovių, kurios per pastaruosius 20 metų smarkiai išaugo.

„Mačiau daug švytinčių akių – jaunimas gavo atsakymus į jiems rūpimus klausimus”, – šeštadienio seminaro klausytojų entuziazmu džiaugiasi A. Ragauskas.

 KTU informacija

, , , , , , , ,