Kodėl europiečiai tapo baltaodžiais?

January 28, 2014
Kategorija: Mokslas | Mokslo Naujienos
0 2287 0
Kodėl europiečiai tapo baltaodžiais?

Ispanijoje rasto vyro, gyvenusio maždaug prie septynis tūkstančius metų, tyrimai rodo, kad jis turėjo tamsią odą ir plaukus, tačiau galėjo turėti mėlynas akis.

DNR iš skeleto danties tyrimai parodė, kad Europos kontinente gyvenančių žmonių odos spalva pasikeitė ne dėl priežasčių, kaip buvo manoma. Anksčiau buvo spėjama, kad prieš 40 000 metų į Europą iš Afrikos persikėlę žmonės tamsią odos spalvą prarado persikeldami į vietas, kur mažiau saulės šviesos, o žiemos šaltos. Šviesesnė odos spalva sugeria daugiau ultravioletinių spindulių, todėl kūnas privalo gaminti daugiau vitamino D, norint apsisaugoti nuo jų.

Kita vertus, naujausi tyrimai rodo, kad odos pašviesėjimui didžiausios įtakos turėjo ne persikėlimas į mažiau saulėtus regionus, o… dieta. Dieta? Tikrai taip! Mezolito periodą pakeitus Neolitui, pirmykščiai Europos gyventojai pradėjo užsiimti žemės ūkiu ir maitintis grūdinėmis kultūromis. Būtent šis maisto raciono pokytis ir įvardyjamas pagrindine odos spalvos pasikeitimo priežastimi.

„Neolito laikotarpio žmonėms trūko vitamino D, nes buvo valgoma itin daug grūdinių kultūrų maisto“, – teigiama LiveScience pranešime, „Europiečiai neteko tamsios odos pigmento, tuo metu, kai perėjo prie agrokultūros, nes nuo tada vitaminą D, darantį odą tamsia, privalėjo gaminti pats kūnas“.

, , , , ,