Ką ledynų tirpimas reiškia gyvūnijai?

August 2, 2013
Kategorija: Mokslas | Mokslo Naujienos
0 3304 0
Ką ledynų tirpimas reiškia gyvūnijai?
lokys

Nuotrauka: Newsbomb

Jei kurią nors gyvūnų rūšį būtų galima priskirti klimato atšilimo reklaminiu veidu, tai be abejonės būtų baltasis poliarinis lokys. Daug kam žinoma jo istorija: baltieji lokiai yra jūros ledo paviršiaus gyventojai ir jam tirpstant Arkties jūroje lokių ateitis tampa miglota. Aliaskos ir JAV mokslininkų S. Armstrup, B. Marcot ir D. Douglas 2008-aisiais atlikta studija prognozuoja, kad du trečdaliai baltųjų lokių populiacijos bus išnykę jau šio amžiaus viduryje.  

Tačiau baltieji lokiai toli gražu nėra vienintelė rūšis, kuriai grėsmę kelia Arkties ledynų tirpimas. Eric‘as Post‘as iš Penn‘o valstijos universiteto teigia, kad tirpstantys ledynai turės daug kitų, nors ir ne taip lengvai pastebimų, pasekmių vietinei gyvūnijai.

Pavyzdžiui, jūrų vėpliai ilsisi ant netoli kranto plūduriuojančių ledo luitų, nuo kurių jie nardo į gelmes ieškodami moliuskų ir kitų vėžiagyvių, ropinėjančių dugnu. Ledui tirpstant ir tolstant nuo kranto, jūrų vėpliams tenka plaukti toliau ir nerti giliau. Tai sukelia problemų jau vien dėl to, kad jiems tenka sunaudoti daugiau energijos, tačiau atsiranda ir kitų bėdų. Kadangi norint pailsėti ant arba netoli kranto nebėra galimybės užsiropšti ant greta plūduriuojančios ledo lyties, paplūdimyje susidaro spūstys, kurios kelia pavojų mažiesiems vėpliukams- juos gali tiesiog sutraiškyti.

Jūros dugno gyvūnija, kuria minta vėpliai, taip pat gali atsidurti keblioje situacijoje. Pavasarį, kai ledas tirpsta, dumbliai, gyvenantys lede, nugrimzta į dugną, kur jais maitinasi gyviai, vėliau tampantys vėplių maistu. Tačiau vandeniui šylant vandenyne gyvenantis planktonas gali užaugti greičiau, nei įprasta ir suvartoti dumblius jiems taip ir nepasiekus dugno. Tai- blogios žinios dugno gyvūnija mintantiems vėpliams ir barzdotiesiems ruoniams, tačiau galbūt ne toks blogas pokytis kuprotėsiems ir pelekiniams banginiams, kuriems nebereiks galynėtis su ledu ir maisto rasti bus lengviau, kadangi jo pagausės.

Post’as drauge su kolegomis taip pat rašė, kad ledynų tirpimas gali paveikti ir sausumos gyventojus. Žemių, esančių netoli vietų, kur ištirps ledas, paviršius stipriai pašils, paveikdamas dirvos savybes ir augalų augimą. Dėl to sausumos gyvūnai, tokie kaip šiaurės elniai, gali patirti nepatogumų ieškodami maisto.

„Arkties jūros ledynai turėtų būti matomi kaip biomas ar ekosistema, ir jų tirpimo ir atšilimo pasekmės mikroorganizmams, gyvenantiems lede šiame biome, jau sulaukė daug dėmesio. Tačiau gyvūnai, gyvenantys šalia ledo, greičiausiai irgi jaučia pasekmes“, komentavo mokslininkas. „Žvelgiant į jūrą, kaip nepakeičiamą aplinką, kurioje gyvuoja svarbios rūšys, o ne kaip į negyvą, tuščią terpę, praradimai, kuriuos sukels atšilimas, įgyja gan pritrenkiančią reikšmę“.

 

Parengta pagal Discovery informaciją.

, , , , , , , , , , , , , , ,