Ekologija: mada ar rūpestis?

July 25, 2013
Kategorija: Mokslas | Mokslo Naujienos
0 2556 0

Pastaruoju metu yra itin išaugęs visuomenės susidomėjimas aplinkos apsaugos problemomis ir, žinoma, ekologija. Bet kas yra ta ekologija? Ar tai tik mada, ar būtinybė, norint apsaugoti planetą, kurioje gyvename? Vieni galėtų sakyti, kad ekologija tai bene nauja religija, kiti ją vertina kiek skeptiškiau – kaip madą, kuri anksčiau ar vėliau vis tiek praeis. Vienareikšmio atsakymo nėra.
ekologija
Ekologija

Kaip bebūtų, turime pripažinti, kad ekologinis žmonių švietimas padarė nemažai naudos, juk žmonės pradėjo skaityti perkamų produktų etiketes, pradėjo domėtis sveikesniais dalykais. Toks etikečių skaitymas leidžia atmesti produktus, kuriuose yra cheminių medžiagų, trąšų, pesticidų ir įvairiausių E priedų. Žmogus pasirenka pats, ką vartoti ir kokiais kiekiais. Taigi, šiuo klausimu ekologijos iškelta problema yra itin naudinga. Kaip vienas prancūzų filosofas yra pasakęs: „Esame tai, ką valgome.“ Tad labai svarbu žinoti, kuo mūsų valgomas maistas prifarširuotas.

Kita vertus, kuo mes labiau imama domėtis sveikais, naudingais ir ekologiškai užaugintais produktais, tuo daugiau norima iš to pasipelnyti. Žodis „ekologiškas“ ir jo pakaitalai „natūralus“, „sveikas“, „kaimiškas“ ir t.t. tampa lyg aukso kasykla. Ne vienas gamintojas bando ant šio kabliuko pagauti vartotoją. Galėtume drąsiai tai pavadinti žaliuoju smegenų plovimu, nes kas žalia, tas iš gamtos?

Natūralus?

Kaip besistengtume, nuo to nepabėgsime, tačiau reikia suvokti skirtumą tarp ekologiško ir natūralaus. Tai nėra tas pats. Ekologiškas produktas tai tiesiog produktas, kuris turi sertifikatą, įrodantį, kad gamybos procesas nedaro žalos gamtai. Nepasiduokite manipuliacijoms ir rinkodaros kuriamiems triukams, kai sako „natūralus“, apipaišo etiketę įvairiausiais žaliais paveikslėliais ir t.t. – tai tėra iliuzija. Paprastai tik maža sudedamoji dalis produkto būna natūrali, visa kita – chemija, priemaišos, kenksmingos medžiagos.

Ar tikrai mada?

Ar ši mada praeis taip greitai, kaip ir kitos? Tiesa pasakius, ekologija neturėtų būti mada, tai turėtų būti gyvenimo būdas. Ir reikia pradėti nuo savęs, savo sveikatos, požiūrio į gamtą. Jei šiukšlinsi, o tai reiškia terši dirvožemį, užaugs nelabai sveiki produktai. Taigi, mažiau vartokite produktų, kuriuose gausu gliutamato ir visokių kitokių E, dažniau gaminkite namuose, daugiau gerkite vandens, o ne velnio lašų, neterškite aplinkos, kurioje sukiojatės ir būsit ne tik madingas, bet ir sveikas šios žemės gyventojas.

, ,