Lindyhopas: ar tai šių laikų šokių karalius? (I dalis)

October 15, 2013
Kategorija: Laisvalaikis | Ką veikti
0 2683 0
Lindyhopas: ar tai šių laikų šokių karalius? (I dalis)

„Lindy Hopas yra džiazo šokis. Džiazas yra šokių muzika. Svingas yra džiazo muzika.“ – Nežinomas

Pradžių pradžia

Lindyhopas yra šokis, atsiradęs trečio dešimtmečio pradžioje Harleme, Niujorke. Jis sparčiai paplito po visą Ameriką, o dar vėliau užkrėtė ir kitas pasaulio šalis. Šokį lydi to meto džiazo muzika, o kitų šokių pagrindų jame galima atrasti įvairių – džiazo, čečiotkos (angl. tap dance), čarlstono. Jis įprastai apibūdinamas kaip džiazo šokis, kuris priklauso svingo šokių grupei. Skamba sudėtingai, ar ne? Bet iš tiesų – viskas labai paprasta, bent jau nupasakoti.

Tai labai nuotaikingas, greito tempo šokis, kuris, tiek šokant, tiek žiūrint į šokančiuosius, suteikia geros nuotaikos užtaisą bent savaitei tai tikrai. Nuolatinis siūbavimas, suktukai, kojų trypčiojimas, niekada nesenstanti džiazo muzika… Argi skamba ne nuostabiai?

Pats lindyhopo pavadinimas taip pat turi įdomią istoriją. Mat buvo tais laikais vienas dėdė Charlesas Lindberghas (angl. Charles Lindbergh). Skrido jis į Paryžių per Atlanto vandenyną. Netrukus laikraščiuose atsirado antraštė “LINDY HOPS THE ATLANTIC”. Taip gimė lindyhopas, pavergęs visą minią žmonių, tiesa, pradžioje, tik Niujorke gyvenančių.

Mada

Tai buvo vienas žaviausių laikmečių istorijoje: merginos, moterys, jaunuoliai, žodžiu, visi, kas tik netingėjo, galėdavo pasipuošti ir išeiti parodyti savęs bei pasišokti. Nepamiršti reikia ir to, jog trečiasis dešimtmetis Amerikoje buvo laikomas klestėjimo, žydėjimo laikotarpiu. Tuomet buvo metas linksmintis, rengti vakarėlius ir puikiai leisti laiką. Diena iš dienos. Nebūdavo tam pertraukų, žmonės nemiegodavo. Jie buvo nerūpestingi ir ieškantys malonumų.

pinterest.com

Gatves užplūsdavo galybė vintažinių drabužių ir papuošalų. Moterys skleidė žavesį ne tik savo judesiais, bet ir savo išvaizda. Vyrai vaikščiodavo pasitempę, žavingi, pasitikintys savimi, bet tuo pačiu ir išlaikę nenusakomą  paslaptingumą. Viskas dvelkė švelnia elegancija, gracingumu, bet tuo pačiu buvo išlaikytas laisvumas, nerūpestingumas. Kuo lindyhopas labiausiai ir pasižymi. Laisve.

Šokdami lindyhopą žmonės atsipalaiduoja, pasineria į ritmą, muzikos nuotaiką. Atrodo, žmonės pamiršta visus rūpesčius ir vargus, kurie slegia pečius. Ir viskas, kas negera, niūru ir tamsu, dingsta. Lieki tik tu, plati šypsena, muzika ir parketas, ant kurio atiduodi visą save. Tik nereikia pamiršti, jog šokti turi pirmiausiai sau, o ne kažkam kitam. Kai su šokiu gali susigyventi ir priimti jį kaip neatsiejamą savo dalelę, tuomet ir kiti pamatys, jog tu sukurtas šokiui, judesiui, laisvei.

Dabar

Šiandieninis Lindy hopas yra šokamas kaip socialinis, daugybę žmonių suburiantis šokis, taip pat šis šokis gali būti priskiriamas ir varžybų šokių grupei. Be abejo, manau ir anksčiau, gal net ir labiau nei dabar, žmonės buvo dideli karštakošiai, mėgstantys pasivaržyti tarpusavyje. O dabar jis šokamas… tiesą sakant, kurgi jo dabar tik nešoka: ir klasėse, ir darbo vietose; gatvėse, ir klubuose ar įvairiose stovyklose. Galima šokti ir porose, ir grupėse, bet svarbiausiu elementu ir vienur, ir kitur šokio kompozicijoje išlieka improvizacija.

Visame pasaulyje yra susikūrusi nesuskaičiuojama galybė bendruomenių, kurios tiesiog gyvena šiuo šokiu. Tiksliau sakant, lindyhopą šokančiųjų galima atrasti beveik visuose didesniuose vakarų šalių miestuose. Reikia paminėti, jog lindyhopas prisikėlė iš gana netrumpo miego devintajame dešimtmetyje. Jį pažadino amerikiečiai, švedai ir britai. Dabar jis yra šokamas Šiaurės ir Pietų Amerikoje, taip pat yra labai paplitęs Europoje ir Azijoje.

Pamąstymai

Apskritai pagalvojus, labai yra džiugu, jog iš šokių pasaulio neišnyksta tokie šedevrai ir džiaugsmeliai kaip lindyhopas. Tokie šokiai prikelia istoriją, senovę, į kurią kartais labai norisi įkelti koją, pavogti bent porą žingsnelių, bent porą judesių. O, kad galėtumėm bent dienai grįžti į tuos tikrus lindyhopo laikus, pabūti toje aplinkoje, tarp tų žmonių, kurie nepaliauja judėti tose šurmuliuojančiose gatvėse; pamatyti žmones, kurie pavargę, bet nuo veido niekaip negalintys nusikratyti šypsenos. Kada kas nors išras laiko mašiną?…

pinterest.com

Ir visgi lindyhopo pradininkai turėjo turėti savyje tos nemirštančios energijos, kuri, beje, yra taip reikalinga dažnam šiuolaikiniui žmogui. Tokie šokiai, kurie verčia judėti, pajusti džiaugsmą (nes juk surūgęs netrepsėsi pagal džiazo muziką, turi būti pakilios nuotaikos), manau, verčia kitaip žiūrėti į aplinką. Pasaulis atrodo šviesesnis, nebe toks baisus. Pradedi nebebijoti žmonių, garsaus juoko, šiek tiek per garsios muzikos, šūksnių, aplinkinių žvilgsnių. Nes tau gera ir smagu šokti. O visa kita… tai tik antras planas.

Liūdėti neturi kada, nes laukia repeticija, netikėtas pasišokimas gatvės renginy ar tiesiog paprastas vakarinis tavo solo pasirodymas namų sąlygomis, nes Youtube suradai smagios, greitos muzikos grojaraštį – kaip čia nepašoksi?

R E N G I N I A I 

Pabaigai pateikiu renginių datas, kuriuose galėsite išvysti šokant lindyhopą. Galėsite stebėti tuos jaunus, energingus ir beprotiškai veržlius žmones, kuriems taip gera ir linksma, jog tu, net nemokėdamas šokti, atrodo, mokais iš jų jei ne šokio pagrindų, tai bent jau būti laimingu.

VILNIUS

Kassavaitiniai SOCIAL vakarai. Vyksta kiekvieną trečiadienį nuo 21val. klube Gluck; kiekvieną penktadienį nuo 21 val. Hoppers’ šokių studijoje, Konstitucijos pr. 12; kiekvieną sekmadienį nuo 21 val. Lindyhop.lt klube, Saltoniškių g. 29/3.

Lapkričio 30 d. Hoppers’ šokių studija rengia penktąjį Lietuvoje lindyhopo poros konkursą Lindy Hop Classic Couples 2013.

, , , ,
Kamila Jurgutytė

View my other posts