John Grisham „Kalėdų nebus“

December 20, 2013
Kategorija: Knygos
0 2005 0
John Grisham „Kalėdų nebus“

Džono Grišemo kūrinys „Kalėdų nebus“ (John Grisham „Skipping Christmas“) netipiškas rašytojo darbas. Jo kūryboje vyrauja teismo procesų, nusikaltimų, politikos temos. Advokato patirtis Džonui Grišemui leidžia savo mintis ir idėjas perteikti kūryboje. Tačiau knyga „Kalėdų nebus“ išsiskiria savo tematika. Joje pasakojama apie tipišką amerikiečių šeimą, kuri nusprendžia nešvęsti Kalėdų.

Išlydėję dukrą į tolimą kelionę, Liuteris Krenkas su žmona nusprendžia šiais metais nešvęsti Kalėdų ir išplaukti į kruizą po Karibų jūrą. Štai kokios turėjo būti Krenkų Kalėdos, bet deja… Bandymai išsisukti nuo apsipirkinėjimo sausakimšose parduotuvėse, nuobodžių pobūvių darbe, atvirukų siuntimo visiems pažįstamiems, apverčia Krenkų planus aukštyn kojomis.

Knygos herojai sulaukia neigiamos reakcijos iš juos supančių žmonių: draugų, kaimynų, kolegų. Nešvęsti Kalėdų – beprotiškas sumanymas. Kaipgi galima atsisakyti tradicijų? Argi nebus eglutės? Nebus dovanų? O kaipgi šventinė vakaronė pas Krenkus namuose? Ne, nieko šiemet nebebus. Bent jau taip manė Liuteris…

Kaip ir kasmet, artėjant Kalėdoms, daugelis puošia namus, kiemus. Renkama gražiausia miestelio gatvė. Anksčiau visus kaimynus suvienijusi idėja papuošti namų stogus sniego seniais žlunga, atsisakius Krenkams tempti „tą plastmasės gabalą“ ant stogo. Jokių Kalėdų šiemet nebus, taigi, nebus ir sniego senių. Kaimynams ši absurdiška mintis nepatinka, todėl jie visokiais būdais stengiasi įžiebti Krenkams kalėdinę dvasią. Bet Liuteris nepasiduoda ir save ramina galvodamas apie greitai ateisiančią gruodžio 25-ąją, kai kartu su žmona Nora išvyks ilsėtis į Karibų jūrą.

Tačiau ne visiems Liuterio norams lemta išsipildyti. Krenkų dukra Bleira, išvykusi į Peru, ketino grįžti tik kitąmet, bet situacija keičiasi. Ji atvykstanti su vaikinu ir norinti jį supažindinti su savo tėvais per Kalėdas. Taip, per šias Kalėdas! Ši žinia apstulbina Krenkus – negana to, kad dukra susirado vaikiną, jie ruošiasi tuoktis, bet ir ketina švęsti Kalėdas gimtajame Hemloke.

Likus labai nedaug laiko, Krenkai puola ruoštis Kalėdoms. Kalėdų išvakarėse sunku rasti gražią eglutę, todėl Liuteris ją skolinasi iš kaimyno, kuris keletai dienų išvyksta iš namų. Norai sunkiai sekasi rasti tinkamų vaišių, dovanų. Kad ir kaip Liuteris nenorėjo kelti senio besmegenio ant namo stogo, dabar tai tenka padaryti, ir, deja, nesėkmingai. Pakibus žemyn galva, Liuteriui į pagalbą atbėga kaimynai. Visi drauge nuleidžia ant žemės Liuterį ir užkelia sniego senį ant stogo. Paskutinią akimirką kaimynai susivienija ir nutaria padėti Krenkams pasitikti Bleirą. Moterys ruošia šventinį stalą, vyrai puošia kiemą, pasitelkiamos net policijos pajėgos. Pareigūnai oro uoste pasitinka Bleirą ir jos sužadėtinį Enrikę. Kad ir kaip beviltiškai viskas atrodė, šventė Krenkų namuose vis dėlto įvyksta.

O kaipgi kruizas po Karibų jūrą? Liuteris kelionės bilietus padovanoja pikčiausiam kaimynui Voltui Šylui, kuris įvairiais būdais siekė pašiepti Kalėdų nešvęsiantį Liuterį. Kalėdos – tai metas, kuomet nedera pyktis, jausti priešiškumo kitiems žmonėms.

Paskutiniai knygos puslapiai atskleidžia pagrindinę kūrinio idėją – draugų ir artimųjų meilė yra didžiausias stebuklas.

„Kalėdų nebus“ – tai knyga, kurią lengva skaityti, bet tuo pačiu verčianti susimąstyti apie žmogaus vertybes. Materialumas yra šiandienos aktualija. Mes veržiamės į parduotuves, stumdomės, krauname įvairų šlamštą į karučius, išleidžiame nesuskaičiuojamus pinigus. Argi viso to mums reikia? Tačiau čia nugali masinis požiūris, kolektyvinis jausmas. Mums sunku atsispirti masiniam Kalėdų bumui, kai pažįstami perka dovanas (nors jos ir nenaudingos), siunčia atvirukus (kurie pasimeta pašto dėžutėje tarp kitų laiškų). Argi mes galime elgtis kitaip? Liuteris Krenkas bent jau pabandė…

„Kiek tuščio švaistymosi, <…> Kodėl mes tiek ryjame ir tiek geriame per Kristaus gimimo šventę?“ Taigi, Kalėdos yra tapusios švente, kuriai ruošiantis nepagalvodami išleidžiame daug pinigų pirkdami įvairius niekus. O juk tai turėtų būti rimties, susikaupimo metas. Buvimas su šeima, artimaisiais, draugais – tai Kalėdų akcentas, o įvairūs blizgučiai, dovanėlės – tai tik žmonių tuštybės įprasminimas.

Beprotiškas mūsų kultūros materializmas veda žmoniją į prarają. Mes susvetimėjame (nesvarbu, kad rodome kitiems dėmesį dovanodami įvairius daiktus), tampame vienodais, judančiais tuo pačiu tempu. „Bandos“ jausmas egzistuoja jau nuo seno, bet jis ne visada yra teisingas. Taip, žinoma, elgiantis priešingai nei kiti, į save atkreipiamas dėmesys, dažniausiai ne itin malonus. Liuterio atžvilgiu, tas aplinkinių dėmesys virsta kone neapykanta. Žmogui, gyvenančiam pagal kažkieno nustatytas taisykles, sunku suprasti toms taisyklėms besipriešinančio elgesį ir veiksmus.

Džono Grišemo knyga „Kalėdų nebus“ lengvai ir greitai skaitomas kūrinys. Tai linksmas klasikinis pasakojimas apie chaosu virtusias Kalėdas. Buitinė herojų kalba leidžia susitapatinti skaitytojui su knygos veikėjais, džiaugtis ir liūdėti kartu su jais, patirti tuos pačius įspūdžius.

Kūrinio herojų pasaulis, supanti aplinka, išsprendžiamos ir neišsprendžiamos problemos – visa tai tampa artima skaitytojui, kai šis skaitydamas pajaučia, jog kiekvienoje teksto eilutėje yra šventa tiesa. Juk ir man nereikia tų blizgučių, akinančių šviesų ir dovanėlių. Juk ir aš galiu švęsti Kalėdas kitaip. Nesvarbu, kad susilauksiu neigiamos aplinkinių reakcijos, bet aš bent jau būsiu pabandęs kažką pakeisti…

Knyga orientuota įvairaus amžiaus skaitytojams – tiek jaunimui, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Kalėdos tapo ekonomiškai svarbia švente, susieta su dovanų pirkimu ir dovanojimu, todėl knygos tema yra aktuali šiandieninėje visuomenėje.

Knygą „Kalėdų nebus“ skaityti pravartu prieš Kalėdas. Galbūt knygoje išryškėjančios idėjos paskatins skaitytojus susimąstyti apie besaikį išlaidavimą, skubėjimą. Skaitydami šią Džono Grišemo knygą, galime pasidžiaugti linksma istorija, pasijuokti iš kurioziškų situacijų, ir galbūt pakeisti savo požiūrį į gražiausios metų šventės tradicijas.

Galbūt ne vienas iš mūsų pasiims dalelę Liuterio entuziazmo ir suplanuos kitokias Kalėdas. Be šurmulio, be piktų suirzusių veidų, stumdimosi prekybos centruose, dovanų pirkimo manijos ir kitų įprastų kalėdinių atributų. Net jei tai ir ne kruizas po Karibų jūrą, ne kelionė į šiltuosius kraštus, tai gali būti šventė artimųjų apsupty: be dovanų, be nukrauto vaišėmis stalo, bet su nuoširdžia šypsena veide, kuriančią tikrąja Kalėdų dvasią namuose bei širdyje.

Laura Verbickaitė
, , , , , ,