Būdas sumažinti atliekas įvairiose pramonės šakose

August 30, 2016
Kategorija: Kita
0 631 0

Kiekvienais metais yra pagaminama vis daugiau produktų, daugiau jų įpakavimų, instrukcijų. Visa tai galiausiai pavirsta atliekomis. Nenuostabu, kad pradedama ieškoti būdų, kurie galėtų sumažinti šių bei kitų atliekų kiekį. Ypatingai svarbu mažinti atliekas tokiose pramonėse, kaip baldų, žemės ūkio, miškininkystės, kur galima panaudoti medžiagas kelis kartus.

 Vienas iš būdų, kaip spręsti didėjančią atliekų problemą yra pjuvenų briketai. Medžiai yra nuolat kertami – iš jų gaminami baldai, popierius, jie naudojami kūrenimui. Jų atliekos gali būti panaudotos dar kartą – apdirbimo įmonėse susidaro didelis kiekis pjuvenų, iš kurių galima spausti briketus. Iš susidariusių atliekų suspausti briketai gali būti naudojami kūrenimui, mat vienas skleidžia 4,48 – 5,95 kJ/g. Priklausomai nuo naudojamų medžiagų gali skirtis iš briketų savybės.

 Briketai gali būti gaminami ir iš surinktų gamtoje pasitaikančių natūralių „šiukšlių“ – popieriaus, lapų, pušų spyglių. Visa tai yra sutrinama, o vėliau džiovinama. Sudžiovinta medžiaga yra suspaudžiama į reikiamo dydžio briketus (skirtingos įmonės gali gaminti įvairius). Visas procesas gali trukti skirtingai, mat pavyzdžiui, jei džiovinami lapai, jie gali džiūti iki 5 savaičių. Jei briketai gaminami tik iš popieriaus, tuomet jie dar prieš džiovinimą išmirkomi visą savaitę. Pjuvenų briketai yra gaminami panašiai.

 Tokių briketų gamyba galėtų sumažinti atliekų kiekį, atsirandantį įvairiose pramonės šakose. Pavyzdžiui, miškininkystės pramonėje, kai kertami medžiai, atsiradusios nuolaužos, netinkamas apdirbti medis gali būti panaudojamas suspausti briketams, granulėms. Baldų, knygų spaustuvėse gali atsirasti ir pjuvenų, ir popieriaus. Kai kurios Europos šalyse esančios įmonės daro taip, kad surenka savo atliekas, jas suspaudžia į briketus, o vėliau juos panaudoja kurui tame pačiame fabrike. Tai leidžia sumažinti ir išlaidas, ir sukuriamą oro taršą, mat pjuvenų briketai yra laikomi natūraliu kuru, kuris skleidžia mažiau anglies dvideginio.

 Žinoma, to neužtenka, kad atliekos sumažėtų. Įvairiose pramonės šakose visuomet reikia stengtis apgalvoti, kiek medžiagų reikės, kad nereikalingos nebūtų iššvaistomos. Svarbu įgyvendinti perdirbimo, taupymo politiką, kuri leistų ir patiems darbuotojams prisidėti prie atliekų mažinimo. Būtinai patikrinkite visus reikiamus standartus, gal yra tam tikri sertifikatai, padedantys tvarkyti įmonėje atsirandančias atliekas.