Apie minimalizmą ir taupymą

June 12, 2018
Kategorija: Interjeras, Kita
0 208 0
Apie minimalizmą ir taupymą

Šiandien vis dažniau kalbama apie minimalizmą, „zero waste“ strategiją ir vietos taupymą. Žmonės bando mažiau teršti gamtą, priimti ekologijai naudingus sprendimus, taupyti ne tik pinigus, bet ir vietą namuose. Vis tik, vienas dalykas yra aiškus – prie to privedė suvokimas, kad mes leidžiame pinigus ant daiktų, kurie mums neturi jokios realios naudos. Ir galiausiai jie guli kažkur lentynoje tik todėl, kad galėtume juos parodyti kitiems. Taip staiga atsiranda suvokimas, kad reikia imti ir kažką keisti. Tad šįkart truputį ir kalbame apie minimalizmą ir taupymą.

Daugiau laiko sau, ne daiktams

Pradedant kalbėti apie minimalizmą, galime iškart pasakyti, kad čia siejasi viskas. Sąsajų su minimalizmu turi ir išskleidžiamas stalas, kuriais Lietuvoje prekiauja “Smartbaldai” ir spintos pravalymas. Nors viskas priklauso nuo požiūrio, minimalistinis gyvenimo būdas turi daug privalumų šiuolaikiniam, nuolat skuboje gyvenančiam žmogui.

Štai pavyzdys, kaip atrodo įprasto žmogaus kasdienybė. Jis atsikelia nuo telefone skambančio žadintuvo, tada vos pramerkęs akis patikrina socialinius tinklus, sms žinutes, skambučius… o kai jau viskas peržiūrėta – lipa iš lovos. Tada pradeda skubėti – praustis, greituoju būdu suryti pusryčius jau skambinant klientui, o bėgant į troleibusą bandoma išgerti kavos likučius. Jei jau nuoširdžiai, tai toks gyvenimo būdas ir smegenų apkrova skubėjimu naudos žmogui tikrai neturi. Be to, netaupomas laikas, galiausiai jis paskirstomas neproporcingai ir yra iššvaistomas.

Kitas pavyzdys yra aiškiai atsispindintis namų aplinkoje. Manote, kad šiaip sau senelių namuose kažkur kampe, apkrautas gėlėmis stovėdavo išskleidžiamas stalas? Jie taupė vietą, taupė laiką ir taupė pinigus. Viskas paprasta – prireikus susodinti prie stalo puse giminės stalas yra ištraukiamas ir išskleidžiamas, o kol jo nereikia – pasitarnauja kaip paprasta lentyna gėlėms ar pusiau išskleidus – darbo stalas. Ir nieko jiems per daug nereikėjo.

O ką daro šiuolaikinis žmogus? Jo namuose pilna įvairiausių pernelyg nenaudojamų daiktų, sofos reikia ir miegui, ir svečiams, svetainėje stovi trys skirtingi stalai, nors gyvenama dviese ir jų ten tiek tikrai nereikia. Lentynos apkrautos įvairiausiais niekniekiais iš įvairių šalių, nuotraukų rėmeliais, puodeliais, statulėlėmis… o kiek iš jų renka dulkes ir neturi jokios naudos? Beveik visi. O jei dar pagalvosite, kiek pinigų tam buvo išleista? Pradeda darytis liūdna. Šiuolaikinis žmogus leidžia pinigus daiktams, kurie po to guli lentynose ir spintose ir nėra naudojami. Tas pats su baldais, virtuvės įrankiais, drabužiais… įsivaizduokite, kiek būtų buvę galima sutaupyti, jei nebūtumėte to pirkę? Dėmesys daiktams sumažina dėmesį žmogui ir pokalbiui. Laikas kažkur dingsta, o atrodo, kad taip nieko ir neveikėte.

Taupykite save, pinigus ir vietą namuose

Atrodo, išskleidžiamas stalas tikrai niekuo čia dėtas, tačiau tik įsigijus jį suprantama tikroji jo vertė. Pirmiausia, jums nereikia daugiau papildomų baldų. O jis tampa tarsi simbolis, aiškiai parodantis, kad laiko yra ir sau, ir kitiems. Juk prie stalo galite sėdėti vienas ir dirbti, o po valandos su visa šeima vakarieniauti ar aptarti su draugais artimiausio gimtadienio reikalus.

Minimalizavus savo turimų daiktų kiekį, namuose bus švariau ir paprasčiau. Pagaliau pamatysite, kad atsirado vietos ir papildomoms mintis, kurias prieš tai užgožė visi tie daiktai namuose. Leiskite sau neskubėti, prisisėskite, apgalvokite būsimą ar praėjusią darbo dieną ir nors kuriam laikui vietoj mobiliojo įrenginio ar kompiuterio peržvelkite naujienas dienraštyje. Sutaupysite net elektros energijos, nes kurį laiką nereikės krauti mobiliojo telefono. Minimalizmas galvoje ir namuose leidžia išmokti gyventi kitaip.