Savame krašte pranašu nebūsi arba Čiurlionio istorija kažkam įdomi

August 19, 2013
Kategorija: Kinas | Kino filmai
0 1076 0
Savame krašte pranašu nebūsi arba Čiurlionio istorija kažkam įdomi

Jau labai greitai, dar šio mėnesio pabaigoje, turėsime džiaugsmo pamatyti naują filmą – “Laiškai Sofijai”. Tai daug žadanti juosta apie Lietuvos genijaus M. K. Čiurlionio gyvenimą, kūrybą  ir svarbiausią jo meilę – Sofiją.

Istorija intriguojanti: vienas uždaras kuklus menininkas, kita turtinga, išsilavinusi kovotoja. Netikėtai susitinka,pamilsta,  vėliau tenka skirtis, Čiurlionis miršta psichiatrinėje ligoninėje iki mirties bendraudamas laiškais su vienintele žmona, bet ne vienintele mylimąja, Sofija. Meilės ir kūrybos kančios, vidiniai demonai kankina genijų. Jis, vos 34 metų,  miršta psichinėse kančiose. Galiausiai jo sukurta muzika ir paveikslai pelno šlovę visame pasaulyje. Iki šiol ji naudojama spektakliuose, yra atliekama simfoninių orkestrų.

Atrodytų akivaizdu – filmo vertas scenarijus. Nuostabiausia, kad tai tikra biografinė drama apie tikrą Lietuvos genijų. Tačiau jo  gyvenimo istorijai jau daugiau kaip šimtas metų, o filmą turime tik dabar. Bet ir už tą,  stipriai pavėluotą ekranizaciją dėkoti turėtume ne kuriam nors  Lietuvos režisieriui, o britui – Robbert Mullan. Iki šiol nepažinta Čiurlionio gyvenimo istorija,  šį BBC dokumentikų komandoje dirbusį  britą iš karto suintrigavo ir ilgai laukęs finansavimo, galiausiai jis pateikė filmą mums, Lietuvos žiūrovams.

Manau, daugybė žmonių pirmą kartą išgirdę jo muziką negalės patikėti, kad tai tas pats Čiurlionis, apie kurį kažką skaitėme mokyklose. Belieka tik tikėtis, kad tokią ypatingą istoriją, tiek režisieriui, tiek aktoriams pavyko papasakoti įtaigiai ir jaudinančiai.

Gal ir nemalonu pripažinti, bet tai kaip prarasta aukso gysla Lietuvos režisieriams.  Bet kuriuo atveju, filmo laukimas intriguoja ir žada prasmingą laiko praleidimą.

Vaida Šniurevičiūtė

, , , , , , , , ,