Filmų kadruose mes tikrai neišnyksime

December 23, 2013
Kategorija: Kinas | Kino filmai
0 1983 0
Filmų kadruose mes tikrai neišnyksime

Kino meno ir industrijos istorija ganėtinai ilga ir apie ją tiek daug rašyta ir nufilmuota, jog nebeverta pradėti iš naujo. Vis tik tai ne istorijos pamoka, o žvilgsnis į videomeno ir video klipų prisitaikymą šiuolaikinių technologijų amžiuje. Kaip video klipų gamyba vis tik atliepia internetines ir kompiuterinių technologijų inovacijas? Kino juostos pamažu nyksta, jas pakeičia absoliuti gyvenimo skaitmenizacija. Kaip keičiamės mes ir mūsų požiūriai bei žvilgsniai į šiuolaikines vizualines medijas? 24 kadrai per sekundę ir tradicinis 35 mm juosto formatas pasikeitė į 48 skaitmenizuotus kadrus, todėl vaizdo kokybė lyg ir nebegali būti tobulesnė. Tačiau šie pasikeitimai taikomi kino industrijoje, kurioje uždirbami milijardai. Video kūrimas yra kiek paprastesni ir pigesnis procesas. Sakoma, jog beveik kiekvienas gali tapti video menininku ar fotografu, pakanka tik išmaniojo telefono.

Galbūt toks apibūdinimas nuvertina tikruosius video meno kūrėjus, tokius mohikanus kaip Jonas Mekas. Jei bandysime iškoduoti šio menininko asmenybę ir susieti ją su video meno krūmo principais, neužteks vieno straipsnio, prireiks viso jų rinkinio. J. Meko indėlis į avangardinį video meną, nenuginčijamas, todėl kartais pakanka išgirsti jo vardą ir jam iš paskos seką ilgas sąrašas pasiekimų ir nesuskaičiuojamas ratas 7 deš. amerikietiškos bohemos draugų , tokių kaip Andy‘s Warhol‘as, John‘as Lennon‘as, Allen‘as Ginsberg‘as ir kt. Tačiau kuo skiriasi video meno kūryba ir video klipų gamyba?

Kūryba dažniausiai atpažįstama iš specifinių skiriamųjų bruožų: autorystės, kartais ir juostos nekokybiškumo bei idėjų poetiškumo ar proziškumo. Tuo tarpu jei bandysime suvokti ir iškoduoti gamybos specifiką, susidūrime su techniniais terminais ir gana praktiškais tokių video klipų tikslais. Dvi akivaizdžios opozicijos, tačiau medija ta pati. Vis tik apibrėžimai nepadės suvokti medijos specifikos, pažinimas ateina tik su patirtimi. Internetinis multimedialumas suteikia visiems puikias galimybes surasti, pažinti ir tikėti, kad žiūrėdami ir filmuodami amžinybėje mes tikrai neišnyksime. Vis dėlto autorinių teisių įstatymai riboja mūsų tikėjimą medijomis. Kažkada Lietuvos ryto televizijoje cirkuliavusi vinjetė, kurioje sumontuoti istoriniai-dokumentiniai kadrai ir klipo pabaigoje nueinanti žmonių minia, mus įkvėpė atrasti, pažinti, jausti, mylėti.., išnyko, ar tiesiog buvo ištrinta iš internetinės erdvės.

Todėl išsitrynus vaizdams, išlieka tik prisiminimai ir atgarsiai. Video klipų gamyba ir kūryba yra universali medija kuri integruoja praeitį, ateitį, vizijas ir svajones. Video klipai varijuoja nuo itin buitinių, kuriuose užfiksuota paprasta, visai paprastų žmonių būtis, iki sudėtingas idėjas perteikiančių video instaliacinių montažų. Šiuolaikinių technologinių persiskverbimo amžiuje vizualinės medijos vis lengviau prieinamos ir vis lengviau simuliuojamos. Mes esame informacinio amžiaus kūrėjai ir kontrolieriai. Video informacijos dalinimasis, kūrimas ir perkūrimas priklauso nuo mūsų atradimų, pažinimų ir tikėjimo, kad video kronikose mes tikrai neišnyksime….

http://www.videography.lt/

, , , ,