Apie puikybę ir prietarus

October 22, 2013
Kategorija: Asmenybės | Garsios asmenybės, Kinas | Kino filmai
0 3977 0
Apie puikybę ir prietarus

Savaitgalį žiūrėjau filmą „Puikybė ir prietarai” (Pride & Prejudice, 2005). Turbūt devintą kartą. Ir tikrai neperdedu. Niekaip jo negaliu ištrinti iš kompiuterio, rankos nekyla. 

Filmas stebuklingas visomis prasmėmis. Dvelkiantis senove (mat tai yra filmas, pastatytas pagal žymiosios britų klasikės Jane Austin romaną „Puikybė ir prietarai”), elegancija, subtiliu humoru, ir, žinoma, meile.

poetry.rapgenius.com

Filmo siužetas pasakoja aritokratų Benetų šeimos istoriją. Šeimoje auga penkios dukterys, kurioms motina ugdė vieną tikslą gyvenime: greičiau ištekėti. Vyriausias dukteris įsimyli į kaiminystę atvažiavę du bičiuliai aristokratai. Tačiau kuomet vienas iš jų yra kupinas džiaugsmo bei vaikiško naivumo, jo priešpriešą įkūnija jo draugas ponas Darsis (Matthew Macfadyen), kuris iš pirmo žvilgnio atrodo turintis daug paslapčių ir puikybės. Jo meilės objektas – Elizabeta Benet (Keira Knightley), kuri nestokoja tvirtos nuomonės ir stipraus charakterio. Šie du personažai ir yra šio filmo variklis, kuris filmą paverčia subtilia kova tarp įsitikinimų, priešpriešų, panašumų ir jausmų išraiškos.

Pats filmas paliečia daug tuomet svarbių temų: vertimas tekėti per prievartą dėl turtinės padėties, jausmų slėpimas, šeimos vertybių absurdiškumas. Apskritai filme yra piešiamas gana ryškus karikatūrinis šeimos paveikslas, kuris suteikia žiūrovui nemažą juoko dozę. Turbūt tuo šis filmas ir patraukia: liečiamos temos, kurios yra problematiškos, tačiau su humoro gaidele.

pinterest.com

Manau, kad šis filmas buvo ir tebėra Keiros Knightley vaidybos viršūnė. Apskritai, mano galva, ši aktorė yra sutverta ne moderniajam kinui, ji tiesiog turi tą graciją ir išdidumą, kurio reikia būtent istoriniams filmams. Tai įrodo jos kiti istorinės tematikos filmai –  „Karibų piratai”, „Atpirkimas”, „Hercogienė, „Karalius Artūras”, „Pavojingas metodas”, „Ana Karenina”. Jeigu dar nespėjot susivokti – Keira yra viena mano mėgstamiausių aktorių, kurios vaidyba visuomet labai žaviuosi. Nekantrauju išvysti dar vienos stiprios ir ryškios jos rolės. Pageidautina – istoriniame filme, kuriame ji atsiskleis visu savo talentu. 

Šį kartą žiūrėdama šį filmą, pastebėjau jog viskas nufilmuota labai patraukliai, apgalvojant kiekveną menkiausią detalę; kameros darbas viso filmo metu tarsi slenkantis, su labai gražiais perėjimais, kurie dvi ar tris atskiras scenas gali supinti ir padaryti lyg vieną nenutrūkstamą epizodą. Ir vis aikčiojau dėl spalvų. Oho. Pažiūrėkit būtinai, jeigu kas nematėte, nes tikrai daug ką prarandat. Merginoms ypač patariu, nes romantikos filmui netrūksta, gražių aktorių taip pat nestinga. Žodžiu – dūsausit garantuotai. O pagrindinis aktorius – ajajai. 

Taip pat žiūrėdama negalėjau nesigrožėti gražiausiais Anglijos vaizdais, kurie ne pirmą kartą man primena, kokia Anglija graži šalis. Tai šalis, kuri yra daug daugiau nei vieta, kurioje daug lietuvių emigrantų, kurioje egzistuoja ne vien tik Londono užkimštos gatvės. Tai be galo įspūdingi kraštovaizdžiai su amžinai pulsuojančia gamtos dvasia, su nesibaigiančiais toliais ir kalvomis. O kokia vaizduojama dvarų didybė…! Net nepradėsiu šnekėti apie dvarus, nes nebaigsiu niekada. Tai viena mano silpnybių. Netgi turiu svajonę kada nors turėti dvarą, haha.  Na gerai, kada nors savo akimis pamatyti dvarą. Dvarus. Daug dvarų. Kokius dešimt per savo gyvenimą. Matot, tik paliečiu dvarų temą – jau nesąmones šneku.

Yra sakoma, jog knyga visuomet lenkia filmą. Šiuo atveju, aš ir knygą, ir filmą, vertinčiau vienodai – puikiai. Tai yra filmas, kuris tikrai patenka į mano geriausių filmų dešimtuką. Todėl jeigu jis man po devynių kartų dar neatsibodo ir verčia mane jaustis gerai, tuomet ir penkioliktas ar dvidešimtas kartas bus ne ką prastesnis.

Dabar jau galvoju, ką sugalvoti tam jubiliejiniui dešimtajam kartui… Galbūt reikės suburti grupę tokių senovinių filmų fanatikų, kaip ir aš pati, pažiūrėti jį drauge, o po to viską detaliai aptarti… Bet turbūt tiesiog susisupsiu šiltai į dekį, pasidarysiu arbatos ir lauksiu iškrentant pirmojo sniego.

, , , , , ,
Kamila Jurgutytė

View my other posts