Saulės užtemimai baugina ir žavi

October 21, 2013
Kategorija: Įdomūs faktai
0 3162 0
Saulės užtemimai baugina ir žavi

    Žvaigždė, kurios sistemoje yra ir Žemė, ryškiausias mūsų dangaus objektas. Tačiau, Saulės užtemimai ir tai kas vyksta su mūsų žemės šildytoja, senovėje lietuviams keldavo siaubą.

   Užtemimų rūšys

  • Dalinis užtemimas - kai Mėnulis uždengia mažiau nei 50 % Saulės disko.
  • Žiedinis užtemimas - Kai Mėnulis patenka į Saulės disko vidurį ir stebimas žiedas – saulės vainikas.
  •  Visiškas užtemimas - kai Mėnulis uždengia nuo 80 % iki 100 % Saulės disko.

    Saulės užtemimai anksčiau ir dabar

    Kaip jau minėjome, senovės lietuviams, kaip ir kitoms tautoms užtemimai keldavo baimę ir tikrai nesusilaukdavo tokio smalsuolių dėmesio, kaip dabar. Ir visai nenuostabu kodėl taip vyko. Lietuviai Saulę labai mylėjo, gerbė, kalbėjo jai maldas. Buvo draudžiama rodyti į ją pirštu, rodyti jai liežuvį, pamėgdžioti, nes Saulė galinti supykti ir nubausti. Geri žmonės būdavo palyginami su Saule. Todėl, kuomet Saulė trumpam pasislėpdavo, žmonės būdami namuose užverdavo langines, uždangstydavo langus. Kartais uždegdavo žvakes, smilkydavo. Jei spėdavo, gyvulius suvarydavo ir uždarydavo tvartuose, mat bijojo, kad šie gali susirgti, apakti.

    Rytų Lietuvoje sakydavo, kad Saulę kažkas “gadina”. Kaltu dėl to dažnai laikydavo velnią arba raganą. Pvz., velnias užkiša savo uodegą tarp Žemės ir Saulės; ragana apsiverčia ant kito šono ir skvernu uždengia Saulę. Norėdami nubaidyti piktąsias dvasias, senovės lietuviai taip pat ir triukšmaudavo, ir indus tarškindavo.

    Kai kuriose šalyse manydavo, jog didžiulis juodas drakonas prarijo Saulę arba mėnulį. Tos vietos, kuriose vyksta užtemimai vadinamos Drakono galva ir Drakono uodega arba Mėnulio mazgais. Europoje žmonės taip persigąsdavo užtemimų, kad sustodavo darbai, visi sėdėdavo užsidarę namuose ir nieko nedarydavo, nevykdavo prekyba, žmonės melsdavosi. Tačiau žmonės pastebėjo, kad labai dažnai nieko baisaus neįvykdavo. Gal būt todėl atsirado toks prieštaringas požiūris į užtemimus – nuo prietaringos baimės iki visiško netikėjimo jo poveikiu.

       Dabar saulės užtemimai susilaukia smalsuolių dėmesio. Į šį reiškinį žiūrima kaip į tikrą spektaklį. Vienas toks spektaklis vyko 2009 Liepos mėnesį, kuomet įvyko visiškas saulės užtemimas.Visiškas Saulės užtemimas paprastai įvyksta maždaug kas pusantrų metų, bet šis užtemimas buvo ypatingas savo trukme – Mėnulis Saulę visiškai buvo užstojęs šešias minutes ir 39 sekundes. Tokio ilgo užtemimo dabar nebus iki pat 2132 metų. Šanchajuje viešbučių, kurie siūlė specialius užtemimo paketus, kambarius gerokai iš anksto užsakė svečiai iš Japonijos, Jungtinių Valstijų ir Europos. Buvo siūlomas specialus skrydis lėktuvu, kuris prieš aušrą pakilo iš Delio ir iš kurio buvo galima stebėti užtemimą. Vėliau lėktuvas užtemimą sekė iki rytinės Biharo valstijos. Šanchajaus skulptūrų parkas, iš kurio labai patogu stebėti užtemimą, pardavė daugiau kaip 2 tūkst. bilietų, prie kurių buvo pridėti specialūs akiniai ir trikotažiniai marškinėliai. Taigi, netrūko ir užtemimų fanatikų ir tų kurie surado puikią progą iš to užsidirbti. Man taip pat teko pabuvoti Šanchajuje, kuomet vyko šis dangaus spektaklis. Įspūdžiai išties neišdilomi, kuomet jau prašvitus viskas keletai minučių vėl paskesta tamsoje. Mistiška ir tuo pačiu šiek tiek baugu. Tačiau, žmonės šešias minutes pamiršdami savo darbo valandas įdėmiai stebėjo dangų. Jeigu ir jūs kada nors susigundysite stebėti užtemimą, prisiminkite, kad net ir dalinai užtemusios Saulės negalima stebėti plika akimi, nes galima rimtai pažeisti akies tinklainę. Saulę stebėti galima pro specialų tamsų filtrą (stiklinį arba iš specialios plėvelės), kuris uždedamas ant teleskopo objektyvo arba okuliaro.

    Saulės užtemimų datos

2013 m. lapkričio 3 d. hibridinis (prasidės kaip žiedinis) Saulės užtemimas įvyks dieną. Lietuvoje, deja, jis bus nematomas. Šįkart labiausiai pasiseks Afrikos gyventojams.

2014 m. įvyks du Saulės užtemimai. 2014 m. balandžio 29 d. rytą įvyks žiedinis Saulės užtemimas, geriausiai matomas Antarktidoje. Taip pat dalinės fazės bus stebimos iš Indijos bei Australijos. Spalio 23 d. vėlai vakare Lietuvos laiku dalinį Saulės užtemimą stebės šiaurės Amerikos gyventojai.

     Deja, Lietuvoje saulės užtemimų nebus matyti artimiausius 20 metų, todėl jeigu susidomejote šiuo reiškiniu, jį pamatyti gali padėti tinkamai suplanuotos atostogos.


, ,
Giedrė Petraitytė

View my other posts