Asmenybės: Nobelio literatūros premijos lauretas – Hermanas Hesė

August 6, 2013
Kategorija: Asmenybės | Garsios asmenybės, Įdomūs faktai
0 2068 0
Asmenybės: Nobelio literatūros premijos lauretas – Hermanas Hesė

Hermanas Hesė – tai vokiečių – šveicarų kilmės rašytojas, poetas, dailininkas. Gimęs Vokietijoje, Kalvės mieste, 1877m., nugyveno 85 metus, per kuriuos sulaukė tarptautinio pripažinimo.

http://www.dw.de/hermann-hesse-misunderstood-but-loved/a-16152933

Hermanas gimė misionieriaus šeimoje ir būtent prisiminimai apie vaikystę yra būdingi visai rašytojo kūrybai. Taipogi, Hermanas visą laiką domėjosi vaiko psichiniu vystimusi bei švietimo įtaka šiam procesui. Keletą metų pasimokęs gimnazijoje, jis perėjo į Maulbrono vienuolyną, tačiau ištvėręs tik vienerius metus, vienuolyną paliko po mėginimo nusižudyti.

Vėliau išbandė laikrodininko karjerą, tačiau irgi tai metė. Neradęs savo pašaukimo, pradėjo mokytis knygų pardavėjo amato. Besimokydamas turėjo puikią galimybę skaityti, ir taip perskaitė labai daug romantikų kūrinių, be to ir pats pradėjo bandyti rašyti. Pirmieji jo kūrinai buvo išspausdinti vietiniame žurnale. 1898 m. jau pasirodė pirmoji eilėraščių knyga – ,,Romantinės dainos”, po metų antroji – ,,Valanda po vidurnakčio’’. Tačiau, rašytojas susilaukė pirmos didelės literatūrinės sėkmės išleidęs kūrinį – ,,Pėteris Kamencindas’’. Būtent tada Hermanas suprato, jog turi galimybę pradėti laisvo rašytojo gyvenimą.

1905 m. vedė bazelietę Mariją Bernuli ir kelis metus su ja gyveno prie Bodeno ežero ir su ja susilaukė trijų sūnų. Vėliau Hesė vedė dar du kartus. Romanas ,,Po ratu’’, kuris pasakoja tragišką mokinio istoriją, Hermanui atnešė sėkmę ir pripažinimą. Nuo tada rašytojas reguliariai  laikraščiams ir žurnalamas rašė recenzijas bei 1907-1912 m. buvo vienas iš liberalaus ir demokratinio žurnalo ,,Marz’’ leidėjų. Nuo 1919m. iki savo mirties daugiausiai laiko praleisdavo Montanjoloje bei 1923 m. įgijo Šveicarijos pilietybę. Pablogėjus rašytojo sveikatai, jis dažnai gydydavosi nuo reumato Badeno gydyklose, kur parašė ironijos persmelktą kūrinį – ,,Kurortininkas’’. Ilgai netrukus, vėl prasidėjo itin sėkmingas laikotarpis, kurio metu Hermanas parašė savo žymiausius kūrinius: ,,Stepių vilkas’’, ,,Narcizmas ir Auksaburnis’’, ,,Kelionė į rytų šalį’’ bei Nobelio premijos apdovanotą romaną – ,, Stiklo karoliukų žaidimas’’.

Rašytojas miršta sulaukęs savo aštuoniasdešimt penktojo gimtadienio, patyręs kraujo išsiliejimą į smegenis.

 

, , , , ,