Romanas Polanskis: dvi medalio pusės

July 14, 2013
Kategorija: Asmenybės | Garsios asmenybės
0 1805 0
Romanas Polanskis: dvi medalio pusės

„Kinas turėtų priversti pamiršti, kad sėdi kino teatre“ yra pasakęs žymus kino režisierius Romanas Polanskis. Tokius filmus jis visuomet ir stengėsi kurti: įtraukiančius, užgniaužiančius kvapą, sukrečiančius. Tačiau paties kūrėjo gyvenimas taip pat nenusileidžia didžiajame ekrane rodytiems filmams.

Romanas Polanskis gimė 1933 metais Prancūzijoje, lenkų išeivių šeimoje. Jam būnant trejų metų šeima grįžo į Lenkiją ir buvo įkalinta pagarsėjusiame Krokuvos gete. Didelė dalis siaubo, išgyvento tuo laikotarpiu, buvo perkelta į garsųjį 2002 metais pastatytą filmą „Pianistas“. Kaip ir pagrindinis filmo herojus pianistas Špilmanas, Polanskis ištrūko į laisvę, tačiau jo tėvai buvo išvežti į Aušvicą. Deja, motina iš koncentracijos stovyklos nebesugrįžo.

Tąkart išvengęs mirties jis išsisuko ir dar kartą. 1969 metais Polanskis, kartu su tuometine žmona Sharon Tate gyveno nuomojamame name Los Andžele.  Romanas dirbo Londone, tačiau po savaitės turėjo grįžti, nes žmona buvo 8 mėnesius nėščia. Iki jo sugrįžimo name kartu su Sharon gyveno ir keli jų draugai. Rugpjūčio 8-tąją į namus Holivudo kalvose  įsilaužę keturi Charleso Mansono sekėjai – Charlesas „Texas“ Watsonas, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel ir Linda Kasabian – žiauriai nužudė visus ten buvusius žmones. Nėščia Sharon meldė palikti ją ir jos kūdikį gyvus, tačiau buvo subadyta. Savo nebuvimą namuose tą naktį Polanskis įvardija viena didžiausių klaidų savo gyvenime.

Tiesa, klaidų gyvenime buvo ir daugiau. Iki pat šių dienų paskui režisierių velkasi prieš daugiau nei tris dešimtmečius padaryto nusikaltimo šleifas. Aktoriaus Jacko Nicholsono namuose Romanas Polanskis išprievartavo tuomet trylikmetę Samanthą Geimer, kuri buvo fotografuojama „Vogue“ žurnalui. Nors ir pripažino savo kaltę, režisierius prieš prasidedant procesui pabėgo iš JAV ir ten negrįžo trisdešimt metų. Dabar Polanskiui ramybės neduoda nauji kaltinimai išprievartavimu, tačiau jis savo kaltę neigia.

Nepaisant nusikaltimų šešėlio, Romanas Polanskis yra vienas žymiausių ir labiausiai gerbiamų kino meistrų. Užtenka prisiminti „Pianistą“ ir per nugarą perbėga šiurpuliai. Vien šis filmas susirinko 14 apdovanojimų – trys iš jų Oskarai – ir buvo nominuotas dar 8. 1974 metais Polanskio režisuotas „Kinų kvartalas“ taip pat susilaukė 16 apdovanojimų ir įtvirtino Jacko Nicholsono, kaip tikros kino žvaigždės, statusą. Ir tai – tik du iš daugiau nei trisdešimties filmų, kuriuos režisavo Polanskis.

Ar Romanas Polanskis – filmus režisuojantis prievartautojas, ar iš teismo procesų neišsilaisvinantis kinematografijos genijus – belieka atsakyti kiekvienam asmeniškai.

, ,