Nikolas Tesla

June 27, 2013
Kategorija: Asmenybės | Garsios asmenybės
0 1694 0

  Nikolas Tesla

Nikolas Tesla serbų kilmės išradėjas – genijus nebaigęs universiteto.  Gimė 1856 metais Smiljane, tuometinėje Austrijos imperijoje. Nikolas buvo ketvirtas iš penkių vaikų šeimoje. Karlovac‘o gimnazijoje būdamas vos 14-os Tesla jau sugebėdavo mintinai atlikti integralų skaičiavimus. Gimnaziją baigė per 3 metus, vietoj standartinių keturių. 1873 metais susirgo cholera ir kelis kartus buvo arti mirties. 1875 metais įstojo į Grac‘o Universitetą. Jau pirmais metais gavo dekano rekomendaciją. Tačiau antrais metais susipyko su dėstytoju dėl Gramm‘o dinamo, esą jame nereikalingi komutatoriai, už ką užsitraukė profesoriaus Poeschl‘o nemalonę. Vėliau pasinėrė į azartinius lošimus, dėl kurių prarado stipendiją, o dar vėliau nesugebėjo baigti universiteto.

Vyriausias elektrikas

1881 metais Tesla pradėjo dirbti Budapešto telefonų kompanijoje – vyriausiojo elektriko pareigose. Atliko daugybę patobulinimų ryšio sistemoje, tarp jų telefono stiprintuvo išradimą, kuris, beje, nebuvo niekur patentuotas.

Nuo 1882 dirbo Kontinentinėje Edisono kompanijoje Paryžiuje. 1884 metais komandiruotas į JAV. Vėliau Nikolas Tesla pareiškė, kad gali modernizuoti Edisono įrangą. Edisonas sutiko ir pasakė: „Jei tu tai padarysi, gausi 50 tūkstančių dolerių“. Tais laikais tai buvo labai dideli pinigai. Ir Tesla tai padarė, tačiau Edisonas atsisakė jam sumokėti, nes įmonė tokių lėšų neturėjo. Dar tą pačią dieną Nikolas Tesla paliko Edisono kompaniją.

Įkūrė savo kompanija

1886 metais Tesla įkūrė savo kompaniją, iš kurios vėliau buvo atleistas investuotojų iniciatyva. Liko be skatiko kišenėje, tačiau su New Yorko advokatų Charles‘o Peck‘o ir Alfred‘o Brown‘o(Western Union direktoriaus) pagalba įkūrė „Tesla Electric Company.“ Čia dirbdamas išrado ir užpatentavo kintančios elektros srovės variklį. 1888 metais Nikolas Tesla tapo labai turtingu. Pardavęs patentuotą technologiją už 60.000 dolerių plius 2,5 dolerio už kiekvieną arklio galią, kurią pagamins kiekvienas jo metodu sukurtas variklis ir dar 2000 dolerių mėnesinės algos ir visa tai siūlė „Westinghouse Electric and Manufacturing Company.“  1891 metais, būdamas 35-erių Nikolas Tesla tapo JAV piliečiu.

Eksperimentai

Nuo 1894 metų pradėjo eksperimentuoti su neregimaisiais gama spinduliais arba rentgeno spinduliais. Tesla galėjo būti pirmuoju žmogumi atradusiu gama spindulius, tačiau tuo metu jis to nežinojo. Eksperimentuodamas su šalto katodo ir Crooke‘s vamzdžiu jis netikėtai padarė fotoaparato varžtelio rentgeno nuotrauką. Dėl gaisro kilusio jo laboratorijoje 1895 m. liepsnose dingo daugelis jo darbų.

Radijo bangos

Nikolas Tesla mėgo žurnalistų dėmesį, stengdavosi kiekvieną kartą juos stebinti ir anonsuoti naujus savo išradimus. Gana greitai įgijo pamišusio mokslininko pravardę. 1898 metais pasaulį nustebino sukūręs veikiantį radijo bangomis valdomą laivelio modelį. Tądien laikraščių antraštės mirgėjo apie telepatines jo galias, magiją ir taip toliau. Šią technologiją jis bandė parduoti JAV karinei vadovybei, tačiau ši nerodė didelio susidomėjimo, vėliau pripažino savo klaidą, nes pirmojo pasaulinio karo metais radijo bangos tapo vienu svarbiausių įrankių koordinuojant karinius veiksmus.

Svarbiausia išradimai

1899 metais Tesla persikėlė į Koloradą, kur ir sukūrė skambiausius savo išradimus: mirties spindulio ginklą ir bevielį ryšį. Eksperimentuodamas su elektros srove, jis suprato kad žemė yra laidininkas ir turi 8 Hz dažnį. Jis sugebėjo sukurti dirbtinį žaibą ir perduoti jį žeme. Už beveik 30 kilometrų esančiame miestelyje žmonės matė kibirkštis kylančias iš žemės, arklidėse elektros krečiami šokinėjo žirgai, o šalia jo laboratorijos esančiuose namuose degė elektros lemputės, nors jos buvo ir išjungtos. Tai buvo pirmasis bevieliu būdu perduotas signalas. Vėliau Wardenclyffe jis pastatė bevielio ryšio stotį, kurią 1917 metais susprogdino JAV jūrų pėstininkai, galvodami, kad taip vokiečiai susisiekia su savo povandeniniais laivais ir šnipinėja.bevielis ryšysbevielio ryšio stotis

Mirties spindulio ginklas – tai koncentruotas dalelių srautas, kuris pasak Teslos galėtų už 200 mylių sunaikinti visa eskadrilę priešo lėktuvų. Taip pat jis pripažino, kad kūrė tokią idėją nuo pat 1900-ųjų. Savo būsimą išradimą siūlė JAV gynybos ministerijai, Jungtinei Karalystei, Sovietų Sąjungai, Jugoslavijai. Tačiau deryboms besitęsiant buvo bandyta pavogti šio išradimo brėžinius. Deja, jų net nebuvo, Tesla viską turėjo savo galvoje.

Nikolas Tesla mirė 1943 metais New Yorko viešbučio 3327 numeryje. Buvo visiškai vienas ir nepaisant visų parduotų patentų dar ir skolingas.

, , , , ,