Ernestas Hemingvėjus: atsisveikinęs su ginklais

July 10, 2013
Kategorija: Asmenybės | Garsios asmenybės
0 6400 0
Ernestas Hemingvėjus: atsisveikinęs su ginklais

Rašytojo Ernesto Hemingvėjaus gyvenimas ne mažiau įdomus nei jo literatūriniai šedevrai. Sudėtingi santykiai su tėvais, karas, alkoholis, santuokos, kūryba, savižudybė – visa tai sutilpo vieno žmogaus gyvenime.

Vaikystės paslaptys

Greis Hol-Hemingvei visuomet norėjo susilaukti dvynių dukterų. Jos svajonei nebuvo lemta išsipildyti – 1898 metais gimus dukrai Marselinai, po 18 mėnesių Greis susilaukė sūnaus. Vis dar apimta manijos turėti dvynes, motina abu vaikus rengė vienodais mergaitiškais drabužiais ir aplinkiniams teigė, kad tai dvi mergaitės. Greis netgi metus neleido Marselinos į mokyklą, kad abi jos „mergaitės“ mokytųsi kartu. Apie tokią švelniai tariant keistą vaikystę Ernestas niekuomet nenorėjo kalbėti. Savo motiną jis vadino kale ir grasino neberemti finansiškai, jei ji viską išpasakos žiniasklaidai. Galbūt istorija ir nebūtų iškilusi į viešumą, jei ne sesers išleista knyga. Šie įtempti, iškreipti šeimos santykiai dažnai atsiskleisdavo ir rašytojo kūryboje.

Žurnalistika

Ernestas Hemingvėjus, taip pat kaip ir Markas Tvenas, Stivenas Kreinas ar Sinkleras Luisas, prieš tapdamas literatūros rašytoju dirbo žurnalistu. Besimokydamas mokykloje, kartu su sese lankė žurnalistikos pamokas. Geriausieji darbai buvo spausdinami mokyklos laikraštyje, tarp jų atsirado ir Ernesto bei Marselinos straipsniai. Baigęs mokyklą pusę metų dirbo reporteriu laikraštyje „The Kansas City Star“.

Karas

Pirmojo pasaulinio karo patirtis buvo pirmojo svarbaus kūrinio – knygos „Atsisveikinimas su ginklais“ – pagrindas. Dirbdamas greitosios pagalbos automobilio vairuotoju Ernestas matė ne vieną kraupią mirtį, neišvengė sužalojimų ir pats. Tačiau jaunas vaikinas pasižymėjo drąsa ir ištverme, už pagalbą Italijos kareiviui buvo apdovanotas medaliu.

Moterys

Ernestas Hemingvėjus buvo vedęs keturis kartus. Atrodo, kad didžiulę žaizdą jo širdyje palikusi Raudonojo kryžiaus seselė Agnesė, iškeitusi rašytoją į Italijos pareigūną, pasmerkė Ernestą nesėkmingų santykių virtinei. Būdamas su pirmąja žmona Hedli Ričardson ir susilaukęs sūnaus Džono, Hemingvėjus užmezgė romaną su Paulina Pfaifer – būsima antrąja žmona. Ji rašytojui padovanojo antrąjį sūnų Patriką ir dukrą Gloriją. Sutikus Martą Gelhorn baigėsi ir antroji santuoka. Marta buvo pirmoji ir vienintelė moteris, palikusi Hemingvėjų. Marta nuo pat pradžių skyrėsi nuo visų Hemingvėjaus moterų – niekuomet nebandė įtikti ar pataikauti. Tačiau šiai moteriai pasitraukus iš rašytojo gyvenimo, jis tuoj pat ir vėl vedė – šį katą „Time“ žurnalo korespondentę Merę Velš. Tai buvo paskutinė Hemingvėjaus santuoka, trukusi iki pat mirties.

Kūryba

Nors rašytojui ne itin sekėsi meilėje, kūryba buvo žymiai sėkmingesnė sritis. Apysaka „Senis ir jūra“ 1953 metais laimėjo Pulitzerio prizą, o 1954 metais Hemingvėjus buvo apdovanotas Nobelio literatūros premija. Jo neprilygstamą rašytojo talentą puikiai iliustruoja istorija, kuomet jis susilažino su kolegomis rašytojais, kad gali parašyti prikaustančią istoriją iš šešių žodžių. Užtenka pasakyti, kad lažybas jis laimėjo, pasakydamas vieną sakinį: „For sale: baby shoes. Never worn“ (liet. Parduodama: vaikiški bateliai. Niekada nedėvėti).

Pagundos

Ernesto Hemingvėjaus gyvenimą lydėjo ne tik moterys, kūryba, bet ir alkoholis. O jo rašytojo gyvenime buvo daug, iš tiesų daug. Ernestas gerdavo nuo ryto iki vakaro, tačiau beveik niekada nekentėdavo pagirių. Nepaisant šios ydos, rašytojas sugebėjo parašyti vienus svarbiausių kūrinių Amerikos literatūros istorijoje.

Pabaiga

Nors Ernestas Hemingvėjus sugebėjo tvarkytis su alkoholizmu, atlaikyti sunkią depresiją jam buvo gerokai sunkiau. Rašytojo depresija ir paranoja buvo gydoma elektrokonvulsyvia terapija, tačiau tai nedavė laukiamų rezultatų. Išgyvenęs dvi lėktuvo katastrofas, Ernestas nusprendė savo gyvenimą užbaigti pats. 1961 metų pavasarį Hemingvėjus bandė nusižudyti, tačiau nesėkmingai. Po to sekė dar vienas terapijos kursas, neišgelbėjęs kūrėjo nuo pražūties. Tų pačių metų liepos mėnesį Ernestas Hemingvėjus nusišovė ir taip baigė savo įspūdingą ir nepaprastą gyvenimą.

, , ,