Asmenybės. Francas Kafka – 130 metų

July 3, 2013
Kategorija: Asmenybės | Garsios asmenybės
0 2106 0
kafka

© www.listal.com nuotr.

Prieš 130 metų kaip tik šią diena, liepos 3, gimė vienas žymiausių XX a. rašytojų – Francas Kafka (1883-1924). Tai „katastrofinės literatūros“ rašytojas, sukėlęs daug diskusijų ir ginčų.

Kūryba

F. Kafka kūrė itin siurrealistinę prozą, kuri artima ekspresionistų kartai. Kūrėjo prozoje asmenybė išgyveną sukilimą, nori ir vis bando nuo savęs pabėgti, įsivaizduoja save kaip kitą „aš“. Kūrinių veikėjai išgyvena baimę, kaltę ir neretai patiria iracionalią bei nepagrįstą kaltę. Dėl įvairių jo kūrybos interpretacijų Kafka vadinamas ne tik filosofu, pranašu, tačiau ir „genialiu paranojiku“. Įdomiausią tai, kad ir jis pats neretai jausdavo baimę.

Gyvenimas

F. Kafka gimė Prahoje ir jo jaunystė buvo sunki. Vaikinas nesutarė su energingu ir atkakliu bei labai valdingu tėvu. Laiškas tėvui yra vienas iš įdomiausių Kafkos kūryboje, atskleidžiantis nepaprastai sunkius santykius.

Kafka, būdamas žydas ir gyvendamas Prahoje, kai tuo metu ten ryškėjo nacionaliniai prieštaravimai, jautėsi tarsi izoliuotas nuo miesto gyventojų. Tiek išoriniai, tiek vidiniai prieštaravimai bendruomenėje sunkino gyvenimą ir rašytojas negalėjo pritapti nei prie vokiečių, kurie žydų nelaikė sau lygiais, nei prie pačių žydų.

Sudėtingas charakteris

Nežinia kas kaltas dėl tokio Kafkos charakterio, tačiau jis buvo itin sudėtingas. Rašytojas buvo užmezgęs santykius su keturiomis moterimis, tačiau nė vieni santykiai nesibaigė vestuvėmis, nes Kafka dvejojo, jį kankino baimė, kad nesugebės išlaikyti šeimos.

Kafka rašė labai daug ir kruopščiai, dėka jo pastangų ir atsidavimo literatūrai turime ne vieną kūrinį, kuris vertas dėmesio: Metamorfozės, Nuosprendis, Kaimo gydytojas ir t.t.

, , ,